top of page

Podenco ibicenco alebo Ibízsky podenco.

 

Aký je? Častá otázka, keďže plemeno nie je v našich končinách veľmi zastúpené...

******************************

Podenco je lovec, ktorý vytrvalo loví svoju korisť, potrebuje dostatok pohybu, aby mohol vybiť svoju energiu. Loví predovšetkým podľa zraku (chrty), sluchu a čuchu. Je to veľmi energické, inteligentné a samostatné plemeno predovšetkým v prírode. Je veľmi bystrí a keď na niečo príde sám od seba rád sa tým prezentuje. Ak je plne socializovaný a nie je izolovaný, tak je veľmi kontaktný a užíva si spoločnosť iných psíkov aj ľudí. V spoločnosti sa vie chovať slušne až reprezentatívne, ale majiteľ na tom musí dôsledne pracovať. Ich povahu by som radila medzi psích klaunov. Ich pohyb a vzhľad vzbudzuje všeobecne veľký záujem a často sú braní ako luxusný až elegantný spoločníci v našich končinách. Svoju oddanosť prejavia voči majiteľovi hlavne v ich návrate pri voľnom pohybe. Na tomto treba veľmi trpezlivosť pracovať od malička.

K deťom sú priateľskí. Môžu však svojím pohybom alebo výskokom dieťa zhodiť na zem. preto treba byť obozretný a psa nenechávať samého s menším dieťaťom.

Nevyhľadávajú konflikty a skôr ak zaútočí na nich iný pes utečú z boja a nemajú teda tendenciu byť bitkári. Typické je pre nich skákať a loviť všetko čo sa hýbe a pri venčení si veľmi dobre mapujú svoje okolie aj keď máte pocit, že sú v pohode a nič sa nedeje. Privolanie treba dôsledne trénovať a pokiaľ majiteľ nemá skúsenosti s týmto plemenom je lepšie vyhľadať aj odborníka. Ak mu totiž príde puberta je to náročnejšie obdobie a treba s ním intenzívne pracovať. Pri hre s inými menšími psíkmi alebo v prítomnosti iných menších zvierat treba byť obozretný, lebo môže sa stať, že ľahko skĺzne do loveckého pudu.

Osobne milujem psíky a podenco je pre mňa výborná kombinácia prírodného plemena, čistej nespútanosti, temperamentu, ale aj oddanosti a priateľského, reprezentatívneho spoločníka, ktorého nenájdete len tak bežne na sídlisku. Inak miluje ľudí a ich pozornosť. Má určité vlastnosti z chrta, ale je menej citlivé a bázlivé plemeno.

Koľko stojí šteniatko?

Ide o veľmi individuálnu vec, nakoľko je v nej zahrnutých niekoľko faktorov, ktoré dopredu nevieme. Presná cena šteniatka sa preto stanovuje až po narodení šteniatok, na základe ich kvalít a podobne.

Pre koho je vhodné plemeno Ibízsky podenco?

*******************************

Ibízsky podenco je vhodný pre aktívnejšieho majiteľa, určite mu nestačí 3x prechádzka okolo sídliska. Budúci majiteľ si musí naozaj dôkladne zvážiť, či dokáže zvládnuť jeho temperament a či mu vie poskytnúť dostatok pohybu a podnetov, lebo keď sa ibizan doma nudí, vie veľmi aktívne meniť vašu domácnosť na jeho ihrisko a potom sa môže stať, že príde o nejaké kusy nábytku a podobne. Nie je to naozaj všedný psík, ktorého budete vodiť v kľude na vôdzke. Jeho cit pre lov sa prejaví aj v prechádzkach, kde sa niekedy môže stať, že máte skôr koníka alebo klokana s vlastným humorom a vynaliezavosťou. Budúci majiteľ by mal mať dostatok trpezlivosti a pochopenie pre jeho povahu.

Pre koho nie je vhodné plemeno Ibízsky podenco?

****************************

Plemeno ibizsky podenco nepatrí určite pre úplneho začiatočníka, ktorý by si dopredu nenaštudoval všetky informácie k plemenu, či už históriu, lov v španielsku alebo povahu, lebo u tohto plemena všetko so všetkým súvisí a krásne sa tu odzrkadľuje ako príroda vie skombinovať tie najlepšie exteriérové vlastnosti s pudmi. Preto, ak niekto zvažuje kúpu ibizskeho podenca nemal by podceniť dostatočnú informovateľnosť.

bottom of page